3 Adımda Karaciğer Yağlanması

Home / Makale / 3 Adımda Karaciğer Yağlanması

Karaciğer vücudumuzun en çalışkan organlarından. Aldığımız besinleri işler, sonra da onları kan yoluyla diğer organlara dağıtır. Vücuda giren zehirli maddeleri de vücudumuzdan atmaya çalışır ve daha birçok görevi vardır.


Karaciğer neden yağlanır?

Karaciğer yağlanmasının birçok sebebi olabilir. Aşırı alkol kullanımı, şeker hastalığı veya aşırı karbonhidrat tüketimine bağlı olabilir. Bizim ele alacağımız kısım ise beslenmeye bağlı karaciğer yağlanması.

Beslenmeye bağlı karaciğer yağlanmasının tek sebebi yağlı beslenmemiz mi?

Karaciğer bir depo organı. Yediğimiz fazla besinler burada depolanır. Sonra tekrar ihtiyacımız olduğunda da deposundan kullanmamıza izin verir. Yani yediğimiz fazla elmalar bile karaciğerde yağlanmaya neden olabilir. Paracelsus’un da dediği gibi ‘İlaçla zehiri ayıran tek şey dozdur’. Yediklerimizin miktarına dikkat etmezsek fazladan yediklerimiz depolandıkça bir süre sonra karaciğerimiz yağlanmaya başlar. Yağlanmayla beraber karaciğer eski işlevini gösteremez hale gelir. Yağlanma artmaya devam ettikçe de yağlı iltihap ve ardından da siroz gelişebilir.

Peki karaciğer yağlanmam var ne yapmalıyım?

Gastroenterolog ve diyetisyeninizin takibinde olmalısınız. Yapılan araştırmalar sonucunda karaciğer yağlanması için diyetten daha iyi tedavi yok. Tedavi için bir adım atmak isterseniz ilk hedef  vücut ağırlığınızın %10’u kadar kilo vermek. Ama şok diyetler uygulayarak çok hızlı kilo vererek değil. Ancak sağlıklı bir beslenme düzenini takip ederek kilo vermeniz halinde karaciğer yağlanmasında gerileme başlayacaktır.
Kola, gazoz gibi şekerli içecekleri, hazır atıştırmalık ve tatlıları hayatınızdan çıkarmaya başlayın. Yemeklerinizde kullandığınız ayçiçek, mısırözü yağlarının yerine soğuk sıkma zeytinyağı tercih etmeye çalışın. Karaciğerin bir numaralı dostları enginar yaprağı ve deve dikeni. Fakat bunların hepsini yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni içinde bir beslenme uzmanından destek alarak yapmalısınız.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir