Gut Hastalığında Beslenme Önerileri

Home / Makale / Gut Hastalığında Beslenme Önerileri

GUT HASTALIĞI

Gut hastalığı diğer adıyla zengin hastalığı. Çünkü hastalığın bir nedeni sürekli kırmızı etle beslenmek. Tek sebebi bu değil tabi. Alkol kullanmak, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık ve kronik böbrek yetmezliği de guta neden olabilir.

Nedir?

Kanda ürik asit seviyesinin yükselmesi gut hastalığının habercisi. Ancak yükselen ürik asit seviyeleri kontrol altına alınmadığında, ürik asit kristalleri organlara çökerse gut hastalığı anlamına gelir.Besinlerin içindeki pürinin yıkılmasıyla ürik asit oluşur. Bu nedenle pürin içeriği yüksek gıdaları hayatınızdan uzaklaştırmanız gerekecektir.Bu konuda beslenme uzmanınıza danışmalısınız.

Belirtileri Nelerdir?

Kanda ürik asit seviyesi yükseldiyse herhangi bir semptom göstermeyebilir. Zaten bu durum bir hastalık değildir sadece bir risk faktörüdür. Yükselen ürik asit seviyeleri kontrol altına alınamayıp kristaller oluşturmaya başlayıp, organlara çökerse gut gelişir. Bu durumda genelde eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık ve aşırı hassasiyet gözlenebilir.

Nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle fazla kilolarından kurtulman gerekiyor. Ama sağlıklı bir şekilde ve hızlı kilo kayıplarıyla değil. Hızla kilo kaybetmen ürik asit seviyesinde yükselişe neden olur.

Günlük egzersiz yapmalısın. Eklemlerinde ağrıya neden olmayacak şekilde kendini çok yormadan günlük fiziksel aktiviteni yapmaya çalış.

Kafeine dikkat etmelisin. Diüretik etkili kafeinli içeceklerin ürik asit düzeyini artırabileceğine dair çalışmalar vardır. Siyah çay, yeşil çay ve gazlı içecekler tüketimini sınırlamak gerekir. Çay içme alışkanlığınız varsa, diğer çaylara göre kafein içeriği daha az olduğu için beyaz çayı tercih edebilirsiniz.Ihlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitki çayları ve tamamen kafeinsiz roiboss çayını rahatlıkla içebilirsiniz.

Kırmızı et ve balık tüketimi azaltmalısın.Ürik asit seviyesini yükselttikleri için dikkatli tüketilmeli. Fakat kırmızı etteki tam aminoasit kaynakları ve balıktaki Omega 3’ün sağlık üzerine olumlu etkileri düşünüldüğünde, tamamen hayatımızdan çıkarmak yerine sınırlandırmamız ya da bitkisel kaynaklı alternatiflerine yönelmemiz daha iyi olacaktır.

Bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisin. Kurubaklagil ve kuruyemişlere yer vermelisin. Protein, vitamin, mineral ve posa açısından büyük destekçin olacak.

Az yağlı süt ve süt ürünleri tüketmelisin. Az yağlı süt ürünleri ürik asit seviyesini düşürerek gut riskini azaltır.Günde 2 porsiyon kadar tüketmen iyi olacaktır.

Alkolden uzak durmalısın . Gut atakları genelde etli yemek sonrasında ya da alkol tüketimi sonrasında oluşur. Atakları tetiklememesi açısından alkolü hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

Önemli not:  Besinlerin pişirilmesi sırasında pürin seviyeleri değişebilmektedir. Kızartma yerine haşlama tercih ettiğinizde besinlerin içindeki pürinler suya geçer . Bu da kandaki ürik asidi seviyesini yükseltme riskini azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir